Before Starting the Journey..

Welcome,

As you may have guessed, I will share with you my impressions about cities I visit in this part of the blog. Before talking about the concept of these contents, I would like to share with you my thoughts about traveling, learning from the cities.

First of all, I want to tell you about the cities. There are thousands of cities on earth. Each of these cities owns something different from others, they have their own character, they have a lifetime. Every city has an idea about to universe, by having own culture, history, and people. We must travel seriously and regularly in order not to limit ourselves to the feelings of the environments we were born. The world is huge but also small. Wherever we go, we will find somethings about humanity, and at the same time things we have never seen.

Here I started to travel with this thought and I felt that the cities whispered something to me. This feeling was a great feeling and I did not want to lose it. For this reason, I searched for ways to record this impressions in some form. I did not want to write a full list of classic must-see & eat lists, you already know there is more than enough blogs for them.

When I think about the meaning of my being, realized that world is not need a Burak who benefits just himself; but needs a Burak that benefits both himself and all people. In the same way, I believe that people can make themselves feel meaningful when they do things for humanity. So, if I get back to the subject; I think people should tell what they learned from cities through their own lives, knowledge and experiences. In this context, I suppose my job is, as a person that meditating about architecture, telling about  the cities I visit.

In these presentations, I will pay great attention to using only my own photographs, but if I have to use someone else’s photograph, I will definitely refer to it.

The cities I’ ll write about are my cities. They are precious because just I can see them. In the same way, all of you who go to those cities will have your own cities in your own minds. We all percepts cities with different perceptions, and I hope that one day you tell me about your own cities.

Başlamadan..

Merhaba,

Tahmin ettiğin üzere blogun bu bölümünde gezdiğim şehirler hakkında izlenimlerimi aktardığım içerikler paylaşacağım seninle. Bu içeriklerin konseptinden bahsetmeden evvel seninle seyyah olmak, gezmek, yollardan öğrenmek hakkındaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Öncelikle sana şehirlerden bahsetmek istiyorum. Dünya üzerinde binlerce şehir var. Bu şehirlerin her biri diğerlerinden apayrı bir şeylere sahipler, kendi karakterleri var, bir ömürleri var. Tarihleriyle, kültürleriyle, insanlarıyla her bir şehrin varlığa dair kendine özgü bir algısı ve görüşü var. Doğduğumuz ve yaşadığımız çevrelerin bizlere empoze ettiği algılarla kendimizi sınırlamamak için, evreni daha çok boyutuyla kavrayabilmemiz için hepimizin düzenli ve ‘ciddi’ olarak gezmesi gerektiğini düşünüyorum. Dünya çok büyük ancak bir o kadar da küçük. Nereye gidersek gidelim insan olmaya dair bir şeylerle karşılaşacağız, ve aynı zamanda hiç görmediğimiz şeylerle de.

İşte ben bu düşüncelerle gezmeye başladım ve şehirlerin bana bir şeyler fısıldadığını hissettim. Bu his mükemmel bir histi ve ben bunu kaybetmek istemedim. Bu sebeple bir şekilde gezilerimi kayıtlara dökmenin yollarını aradım. Klasik mutlaka görülmesi& yenilmesi gerekenler listeleriyle dolu yazılar yazmak istemiyordum, onlardan zaten gereğinden fazla var biliyorsun ki.

Varlığımın anlamı üzerine düşündüğümde, dünyanın, sadece kendisine fayda sağlayan bir Burak’ a değil; hem kendine hem de tüm insanlara fayda sağlayan bir Burak’ a ihtiyaç duyduğunu farkettim. Aynı şekilde herkesin, tüm insanların da faydasına işler yaptığında kendisini anlamlı hissedebileceğine inandım. Dolayısıyla, gezmek konusuna dönersem; insanların kendi yaşamları, bilgi ve tecrübeleri vasıtasıyla şehirlerden neleri öğrendiklerini anlatmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu bağlamda bana da, mimarlığa kafa yoran bir öğrenci olarak gittiğim yerlere dair mimarlık üzerine izlenimlerimi size sunmak düşüyor.

Bu sunumlarda sadece bana ait fotoğrafları kullanmaya büyük özen göstereceğim, ancak olur da başkasına ait bir fotoğrafı kullanmam gerekirse muhakkak referans vereceğim.

Ancak şunu belirtmeliyim ki burada yazacaklarım benim şehirlerimdir. Onları sadece ben görebildiğim için değerlidir yazdıklarım. Aynı şekilde o şehirlere giden hepinizin de kendi zihinlerinizde kendi şehirleriniz olacaktır. Hepimiz bir şehri bambaşka algılarız, ve umuyorum ki bir gün sen de bana kendi şehirlerinden bahsedersin..

You may also like...